کنترل کیفیت سنگ های طبیعی

۱۳۹۸/۰۵/۹

برای اطمینان از کیفیت تولید سنگ های طبیعی کنترل کیفیت یک امر ضروری است. از سال 2013، کارخانه های تولید کننده سنگ در جهان موضف شدند که استاندارد CE را داشته باشد. استاندارد CE در واقع یک نوع پاسپورت ورود محصولات به بازار اروپا است.

کنترل کیفیت سنگ
کنترل کیفیت سنگ

از همین رو تولید کنندگان سنگ برای اخذ این استاندارد باید کنترل کیفیت را در کارخانه خود پیاده سازی می کردند، که متشکل آزمایشگاه های بینایی ماشین و سایر آزمایشات است، تا خصوصیات فیزیکی و مکانیکی و… سنگ مورد آزمون قرار گیرد. این استاندارد فقط برای اروپا نیست، بلکه باعث بالا رفتن اعتماد مشتری در بازارهای بزرگ دنیا ( چین، هند، آفریقای جنوبی و …) می شود و کمک به جذب سرمایه می شود و این فقط بخاطر تمامی آزمایش هایی است که توسط تولید کننده صورت گرفته است.

بینایی ماشین سنگ های طبیعی

با توجه به مقاله اسکنر سنگ و کاربرد آنها میتوان به این نتیجه رسید که آیا می توان برای اسلب های سنگ، سرامیک ها و سنگ های تکه ای از تصویر خروجی این دستگاه ها برای پردازش تصویر و بینایی ماشین استفاده کرد؟

درجواب این پرسش باید پاسخ داد بله، با کمک اسکنرهای حساس و سرعت بالا می توان اسلب های سنگ یا سرامیک را اسکن کرده و سپس پردازش تصویر را اعمال کرد، این پردازش تصویر می تواند به چند صورت انجام شود:

  • کنترل ظاهری لبه های خارجی به صورت خودکار
  • کنترل ابعاد سنگ
  • کنترل ظاهری سنگ و کشف ترک
کنترل ظاهری لبه های خارجی
کنترل کیفیت لبه های سنگ
کنترل کیفیت لبه های سنگ

برای برخی از تولید کنندگان سنگ این امر بسیار مهم است که لبه های سنگ صاف و با کیفیت باشد و برش درست انجام شده باشد، این قابلیت در اسکنرهای سنگ وجود دارد که لبه های سنگ را با دقت و سرعت بسیار بالا مورد بررسی قرار دهد.

 

کنترل ابعاد سنگ
کنترل ابعاد سنگ
کنترل ابعاد سنگ

با کمک دستگاه های اسکنر سنگ می توانید ابعاد سنگ های اسکن شده را با دقت بسیار بالا استخراج کنید.

 

کنترل ظاهری سنگ و کشف ترک
کشف ایراد و ترک در سنگ
کشف ایراد و ترک در سنگ

با کمک بینایی ماشین میتوان اکثر ایرادها را کشف کرده و نشانه گذاری کنید. اپراتور می تواند پس از آنکه تصویر را مورد بررسی قرار داد ایراد را نشانه گذاری کند.

 

کلام آخر:

با توجه به پیشرفت علم در صنایع مختلف این امر نشان داده شده است که در صنعت سنگ نیز پیشرفت های بیشتری شده است که تولید کنندگان در صورتی که آن را رعایت نکند از دور رقابت خارج خواهند شد، دستگاه های اسکنر سنگ کمک بسیار بزرگی در تولید با کیفیت سنگ ها خواهد داشت و از نظر دسته بندی کردن آنها و ایجاد گالری برای بازاریابی بسیار مفید واقع میشود، علاوه بر این می توان از این تصاویر جهت شبیه سازی ها ی محیط برای انتخاب بهتر مشتری استفاده کرد.

برای اطلاعات بیشتر ویدئوی یک نمونه از دستگاه های اسکنر سنگ می توانید در زیر مشاهده کنید.

 

 

0 0 vote
Article Rating
اشتراک
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments