دوربین های Rolling Shutter

۱۳۹۷/۰۱/۱۹

دوربین های Rolling shutter و Global shutter

Rolling shutter یکی از روش های تصویر برداری به کمک دوربین ثابت دیجیتال است یا هر فریم از ذخیره سازی ویدئویی یک تصویر یک پارچه از هر سکانس نیست بلکه ترکیبی از اسکن عمودی یا افقی از صحنه مورد نظر است. به گفته دیگر، تمامی قسمت های تصویر در یک لحظه ثبت نمی شود. این امر باعث می شود که در هنگام تصویر برداری از یک شیء که با سرعت حرکت می کند در بخش هایی حذف شود یا به صورت تصویر مقطع نمایان شود. این خاصیت در مقایرت با دوربین های Global Shutter می باشد که تصویر را در یک لحظه ذخیره سازی می کند.

نحوه عملکرد

تصویر برداری Rolling Shutter می تواند به دو صورت مکانیکی یا الکترونیکی باشد. مزیت این روش این است که سنسور تصویربرداری می توانددر طی فرآیند استخراج به جمع آوری فوتون ها بپردازد، بنابراین حساسیت به طور موثری افزایش می یابد. این تکنولوژی در حال حاضر در بسیاری از دوربین های دیجیتال و دوربین های فیلم برداری با استفاده از سنسور CMOS یافت می شود. اثر بسیار نا مطلوبی در هنگام تصویر برداری در شرایطی که حرکات سریع باشد دارند. در حالی که برخی از سنسور های CMOS به صورت Global Shutter می باشند. اما اکثریت در بازار به علت قیمت مناسب تر از دوربین های Rolling Shutter استفاده می کنند.

سنسور های (CCD (charge-coupled devices جایگزین سنسورهای CMOS شده اند، که به طور کلی بسیار حساستر و در عین حال بسیار گران قیمت تر هستند. CCD ها بر اساس Global Shutter می باشند، که تصویر را در یک لحظه برداشت می کند و اشکالات را در حالت های با سرعت بالا را حذف کرده است.

شبیه ساز تصویر برداری Rolling Shutter
شبیه ساز تصویر برداری Rolling Shutter
0 0 vote
Article Rating
اشتراک
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments