کنترل کیفیت کلاچ خودرو به وسیله پردازش تصویر

۱۳۹۶/۰۶/۶

افزایش کیفیت در تولید کلاچ خودرو ها جزو الزامات در صنعت خودرو سازی است. شرکت IVS سیستمی را طراحی و تولید کرده است که قادر به بررسی دندانه های کلاچ های تولیدی شرکت Gertrag است. پیش نیازهای سیستم شامل یک رابط کاربری سریع و قابلیت تنظیم، همراه با توانایی نمایش بازخورد از روند کار برای نمایش به اپراتور جهت بررسی قطعات مشکوک در فرآیند کنترل کیفیت است.

مشکل اصلی این بود که انواع مختلفی از قطعات ساخته شده است، این تعداد به 18 نمونه با سطوح و دندانه های مختلف می رسد. هر قطعه باید بر اساس 7 معیار متفاوت مورد بررسی قرار گیرد، از جمله: عرض گیت، تقارن، مشخصات دندانه ها و وضعیت آنها، کشف قطعات معیوب، زاویه شکست.

نتیجه آزمایش

قطعاتی که بدنه آنها مورد بازرسی قرار می گیرند ابتدا در یک نوار نقاله جدا می شوند. سپس تمام این 18 نوع توسط نوار نقاله رانده می شوند و یک سیستم مرجع بهینه برای سیستم پردازش تصویر جهت کار کردن فراهم می شود. همانطور که قطعات به دستگاه وارد می شود، سیستم کنترل پنوماتیکی در جهت های x-y به سمت محل حرکت می کند و به ایستگاه بازرسی منتقل می شود.

بینایی ماشین چرخ دنده
بینایی ماشین چرخ دنده

قطعه آزمایشی پس از چرخش 360 درجه ای با تلرانس 10% وارد دستگاه می شود، بدان معنی است که موقعیت شروع کار نقطه مرجع خاصی ندارد. بر اساس چرخش قطعه آزمایشی و انکودر متصل به آن پالس تحریک در لحظه مناسب جهت تصویر برداری به دوربین ارسال می شود. سطح قطعه با کمک دو عدد دوربین Line Scanner مورد بررسی قرار می گیرد، بنابر اینیک دوربین از بالا و دیگری در 90 درجه ای قطعه قرار می گیرد. کل زمان چرخش و ساخت تصویر 1.7 ثانیه برای هر دو دوربین است. دقت این سیستم 270 میکرون بر اساس هر 10000 دور افزایش می یابد. مجموع این تصاویر از هر دوربین برابر با 11 مگابایت می شود. بنابراین در کل از جمله گرفتن تصویر و پردازش آن در هر 3.5 ثانیه کنترل انجام می شود. سپس نتایج پردازش از طریق اتصالات I/O به PLC جهت پردازش های بیشتر ارسال می شود.

بخش مهمی از کل سیستم، ماهیت قابل اطمینان و دقیق نور و لنز است که نتایج آن را تکرار پذیر و قابل اطمینان می کند.برای این سیستم، از دو منبع فیبر نوری LED حلقوی استفاده می شود. لنز مورد استفاده در این سیستم 50 میلیمتری است.

راه کار نرم‌افزاری

همانطور که پیشتر مورد بحث قرار گرفت، تعدادی از معیارها در سیستم وجود دارد که نیازمند یک راه حل نرم افزاری برای حل این مشکل است. نرم افزار IVS توانایی تقسیم معیارهای کنترلی به مراحل گسسته را دارد.

این توانایی منحصر به فرد برای بازرسی چند معیاری، همراه با توانایی ذخیره اطلاعات در اکسل به طور همزمان، سیستم را از نظز جزئیات و تجزیه و تحلیل اشکالات بسیار قدرتمند می کند.

این نرم افزار اطلاعات آماری را برای خطاهای تشکیل می دهد، همچنین می توانید تصاویر شخصی از قطعات معیوب را ذخیره کنید تا یک پایگاه داده تصویری از خطاهایی که رخ می دهد تشکیل دهد.

راه حل جامع شرکت IVS نتایج غیرممکن در کنترل کیفیت چرخ دنده های شرکت Getrag می دهد. این سیستم با عملکرد ساده و واضح درجه بالایی از قابلیت اطمینان را به خود اختصاص می دهد.تغییرات در پارامترها بر اساس کاربران آن در کارگاه با رمز محافظت می شوند و سیستم از طریق یک اتصال اترنت به شبکه متصل می شود. بنابراین هر بخش جدیدی که به سیستم اضافه می شود می تواند توسط مهندسین به راحتی توسط سیستم شخصی خود تنظیمات را انجام دهند.

در نتیجه بینایی ماشین یک روش واضح برای کنترل اتوماتیک بصری فراهم می کند و همچنان این سیستم انتخابی برای تولیدکنندگان است که نیاز به کنترل کیفیت 100٪ دارند.

دستگاه کنترل کیفیت چرخ دنده
دستگاه کنترل کیفیت چرخ دنده

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از