کنترل کیفیت سطح ورقه‌های فلزی

۱۳۹۶/۰۳/۲۴

شرکت توسعه‌دهنده:

Wise Technologies یک شرکت تحقیقاتی و توسعه در اسلوونی است، انجام یکپارچه‌سازی سیستم‌ها و توسعه نرم‌افزار ازجمله فعالیت‌های این شرکت است. شروع این پروژه در سال 2003 بود، این شرکت بیشتر با پروژه‌های درون اروپا خود را درگیر می‌کنند.

 

کاربرد:

در سیستم درخواستی باید رول‌های ورقه فلزی تیتانیوم روی (TiZn) را موردبررسی قرار دهد. ورقه‌های تیتانیوم روی در ساختمان‌سازی بر روی سقف و دیوار جهت مقاوم‌سازی مورداستفاده قرار می‌گیرد. ظاهر بی‌عیب و نقص ورقه‌ها و قابلیت محافظت از ویژگی‌های مهم محصول نهایی است. ورقه‌های فلزی سطح کاملاً براق دارند و این قضیه انتخاب تکنولوژی تصویربرداری صحیح برای این سیستم را حیاتی می‌کند. چالش دیگری که در این پروژه وجود دارد مکان رول شدن ورقه‌ها است که دمایی در حدود 60 رجه سانتی‌گراد وجود دارد و علاوه بر این وجود گردوغبار، روغن، ذرات معلق در هوا، لرزش، تداخل الکترومغناطیسی و تداخل نور نیز وجود دارند.

دستگاه کنترل سطح ورقه های تیتانیوم روی
دستگاه کنترل سطح ورقه های تیتانیوم روی

بهترین راه‌حل:

پس از بررسی دقیق موارد موردنیاز برای پروژه شرکت Wise Technologies دست به یک راه‌حل بهینه یافت و آن اسکن کردن خط پروژه بود. این راه‌حل یک میز و تابلوی برق دارد که در خط تولید قرار می‌گیرد و با استفاده از دو ماژول تصویربرداری کل ورقه را پوشش می‌دهد. هرکدام از ماژول‌ها از دو دوربین Basler runner GigE Line Scan استفاده‌شده است و این به این معنی است که درمجموع از چهار دوربین جهت تصویربرداری استفاده‌شده است. هرکدام از ماژول‌های تصویربرداری دارای سیستم نورپردازی خاص در موقعیت مناسب است تا این پیکربندی بتواند خطاهای ورقه را به‌درستی تشخیص دهد. ماژولی در این دستگاه قرار داده‌شده است که دارای انکودر برای تحریک کردن دوربین‌ها جهت تصویربرداری همزمان با توجه به سرعت خط تولید و طول ورقه فلزی است. دوربین‌ها به‌طور متوسط 19000 خط تصویر با رزولوشن کامل ارسال می‌کنند. فضایی که اسکن در آن انجام می‌شود دارای ماژول خنک‌کننده است و محافظت‌های لازم بر طبق صنعت به‌کاررفته انجام‌شده است.

نمونه تصویر از برنامه دستگاه کنترل سطح ورقه
نمونه تصویر از برنامه دستگاه کنترل سطح ورقه

سیستم دو مد کاری را برای اپراتوری ارائه می‌دهد: کنترل کیفیت قبل از جمع‌کردن ورقه فلزی یا کنترل کیفیت قبل از برش زدن ورقه. نرم‌افزار این پروژه قابلیت کنترل مستقیم بر روی خط تولید اصلی را دارد. به‌عنوان مثال در مد برش با توجه به بررسی انجام‌شده بر روی ورقه سیگنال “صحیح” یا “خطا” را نمایش می‌دهد.

شرکت Wise Technologies  از قدرتمندترین فن‌آوری های سخت‌افزاری در حال حاضر در دست رس ازجمله CPU های چندهسته‌ای، دوربین‌های کیفیت بالا و همچنین سیستم‌های نوری استفاده کرده است.

مشخصه‌های سیستم:

–         کنترل نوار نقاله با عرض بالاتر از 1100 میلی‌متر

–         کنترل خط با سرعت بیش از 100m/min

–         تشخیص خطا در اندازه 1 در 1 میلی‌متر

–         تشخیص انواع نقص ریز: کشیده شدن، له‌شدگی، ایرادات ظاهری، روغن‌سوخته، سوراخ و انواع خش

به‌روزرسانی خط این محصول توسط شرکت Wise باعث کاهش هزینه‌های تولید و همچنین افزایش قابل‌اطمینان کنترل حذف شش کارگر در دو نوبت را در برداشته است و همچنین این اطمینان را می‌دهد که محصول نهایی از بالاترین کیفت برخوردار است.

دوربین Basler runner GigE cameras (ruL2048-19gm)
دوربین Basler runner GigE cameras (ruL2048-19gm)

تکنولوژی مورد استفاده

–         4 عدد دوربین Basler runner GigE cameras (ruL2048-19gm)

–         نرم‌افزار به‌کار گرفته‌شده: National Instruments LabView

–         ماژول‌های تصویربرداری سفارشی

دانلود مقاله: کنترل کیفیت سطح ورقه‌های فلزی

0 0 vote
Article Rating
اشتراک
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments