طراحی و ساخت جامع سیستم کنترل کیفیت جلو آمپر خودرو

۱۳۹۷/۰۲/۴

سیستم ما با کمک نرم افزار NI LabVIEW و IMAQ Vision tool طراحی گردیده است که نیاز به فضای کمتر با کمک یک اپراتور برای بارگذاری و تخلیه پنل ها باعث کاهش هزینه ها می شود.

چالش:

طراحی و توسعه یک سیستم یکپارچه و مقرون به صرفه برای انجام کنترل کیفیت ساده چراغ ها و سیم کشی پنل جلو آمپر خودرو، از جمله مواردی که مورد بررسی قرار می گیرد سیم های شل یا اتصال کوتاه شده و همچنین بررسی رنگ چراغ ها با توجه به جایگاه آنها است.

 

راه کار:

استفاده از NI-IMAQ و NI-DAQ، محصولات سوییچینگ شرکت National Instruments، و استفاده از منطق غیر خطی در برنامه نویسی LabVIEW و یک راه حل مبتنی بر استفاده از رایانه جهت اطمینان از کنترل ساده چراغ ها و سیسم کشی ها است.

بر اساس جلو آمپر موتور سیکلت در حدود 10 الی 15 چراغ وجود دارد که هر کدام به معنی خاصی می باشد. در طی فراید مونتاژ ممکن است یکی از مشکلات زیر رخ دهد:

  • توان هر چراغ در جلو آمپر ها بر اساس روشنایی متفاوت است و احتیاج به شاخصه های متفاوتی می باشد، و اپراتور ممکن است در طول مونتاژ نیاز به تعویض چراغ ها داشته باشد.
  • برای به دست آوردن رنگ مورد نیاز برای نشانگر، اپراتور یک پوشش پلاستیکی روی چراغ ها قرار می دهد. با این حال ممکن است که او رنگ اشتباه را به کار گیرد و نیاز به تعویض پوشش پلاستیکی داشته باشیم.
  • کنترل سیم کشی که چراغ ها را به سوییچ های مختلف متصل می کند ممکن است شل یا اتصال کوتاه شده باشد که در این صورت باید سیم کشی تعویض گردد.
  • اپراتور شاید نیاز باشد که چراغ های سوخته را تعویض کند.

چنین ایرادهایی باعث می شود که با دادن فرمان به چراغ ها آنها روشن نشوند یا رنگ مناسب را نمایش ندهد. احتمال ترکیبی این موارد بسیار زیاد است و در بازرسی دستی و سلیقه شخصی بسیار سخت و دشوار می باشد. بنابراین، شرکت PRICOL، یک تولید کننده بزرگ جلو آمپر در هند است که این دخواست را برای اتوماتیک سازی کنترل کیفی داده است.

 

یکپارچه سازی و اتوماسیون یک سیستم دو طرفه

در سیستم موجود، بخش کنترلی به دو ایستگاه تقسیم شده است. در ایستگاه اول مبتنی بر PLC، سیم کشی را بررسی می کند.این سیستم می تواند به طور خودکار بین خطوط جابه جا شود و در صورت خطا آن را شناسایی کند، اما همیشه این امر اتفاق نمی افتد به همین علت، سیستم مبتنی بر PLC با توجه به جلو آمپر های جدید قابل برنامه ریزی مجدد است.

ایستگاه دوم به صورت دستی چراغ ها را یکی پس از دیگری توسط اپراتورها روشن می شود و هم زمان با نمونه اصلی مقایسه می شود. با مقایسه این دو پنل اپراتور می تواند تایید کند که آیا چراغی که روشن شده است در جای مناسب با روشنایی و رنگ مناسب است. در زمانی که این آزمایش بارها و بارها در طول زمان زیادی انجام گیرد، احتمال بروز خطا از جانب اپراتور ها بالا می رود.

اولین هدف این بود که دو ایستگاه را در یک واحد راه اندازی کنیم. هر دو آزمایش نیاز به تعویض اتصالات بود، بنابراین طبیعی بود که دو آزمایش به یک واحد منتقل کنیم.

اگر چه این سیستم خودکار نیازی به جلو آمپر مرجع جهت مقایسه ندارد، اما شرکت درخواست کننده درخواست کرده که این سیستم پا بر جا بماند تا در صورتی که خط خودکار از کار افتاد بتوانند سیستم کنترلی دستی را مجددا بازگردانند.

یک دوربین رنگی مقرون به صرفه با رزولوشن 640 در 480  را به کارت گرافیک IMAQ 1411 متصل کردیم. با استفاده از مدار سوئیچینگ، 12 ولت را ایجاد کرده و برای روشن کردن چراغ ها و تصویر برداری از آنها استفاده کردیم. از آنجایی که جلو آمپر در طول آزمایش در یک مکان ثابت است امر پردازش تصویر را ساده تر می کند، با استفاده از یک منطق ساده تشخیص ناحیه (ROI) ما صحت روشن شدن چراغ ها را تایید می کنیم. با تعیین شدت نور در ناحیه مشخص تصمیم برای قطعات معیوب ساده می شود. همزمان جریان ورودی کشیده شده توسط لامپ با استفاده از یک مقاومت شنت در یکی از کانال های ورودی NI DAQCard-6024E اندازخ گیری می شود و می توانیم در صورت صحت ولتاژ آن را تایید کنیم.

بلوک دیاگرام مدار کنترل کیفی پنل جلو آمپر
بلوک دیاگرام مدار کنترل کیفی پنل جلو آمپر

 

دانلود مقاله : طراحی و ساخت جامع سیستم کنترل کیفیت جلو آمپر خودرو

0 0 vote
Article Rating
اشتراک
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
سیاوش
سیاوش
2 سال ها پیش

بسیار جالب
ممنون از مطالبتون