هوشمند سازی ربات با استفاده از پردازش تصویر

۱۳۹۶/۰۶/۲۵

امروز، از ربات های هوشمند جهت جابه جایی اجسام به طور گسترده ای در صنایع مختلف استفاده می شود. به توجه به رقابت های جهانی، خطوط تولید باید بهینه سازی شوند، هزینه ها کاهش یابند و در عین حال کیفیت و خلاقیت بهبود یابد. و برای هر سیستمی که قابلیت جابه جایی داشته باید قابل اطمینان و کارایی داشته باشند پس نیازمند سیستم بینایی بسیار دقیق است.

گذاشت و برداشت توسط ربات
گذاشت و برداشت توسط ربات

تکنولوژی هوشمند سازی ربات ها با کمک سیستم بینایی به چه صورت است؟

در مقایسه با برنامه های دیداری معمول، این سیستم ها از ویژگی های مختلفی برای کارکرد استفاده می کنند.

در این تکنولوژی از ربات به همراه دو نوع متفاوت بینایی ماشین دو بعدی و یا سه بعدی بسته به نوع اجسام مورد نظر و سازگار با ابعاد مختلف به طور قابل اعتمادی شناسایی کرده حتی اگر شکل آنها پیچیده و نا پایدار باشد. قطعات با هندسه پیچیده را می توان از نظر بینایی ماشین بررسی کرد و موقعیت و مختصات سه بعدی آن را محاسبه کرد و با استفاده از پردازش های مختلف همزمان آنها را تشخیص دهد و جابه جا کند. با توجه به این تکنولوژی فرآیند های بسیار زیادی می تواند شکل گیرد از جمله: جابه جا کردن اشیاء، کنترل کیفیت و بازرسی دقیق از محل.

بنابراین اتوماسیون می تواند همچنین در زمینه تولیدات صنعتی استفاده شود که پیش از این قادر به خودکار سازی آن وجود نداشت.

ربات با پردازش دو بعدی:

با استفاده از این تکنولوژی میتوان موقعیت قطعات تعیین شود و همچنین ترکیبی از کار های مختلف را انجام دهد.

ربات با پردازش سه بعدی:

با کمک این سیستم بینایی بر روی ربات میتوان اشیاء با هندسه بسیار پیچیده ای را تشخیص داد و بر روی آنها عملیات مختلفی را انجام دهد. بنابر این اتوماسیون در مناطقی از تولیدات صنعتی قابل استفاده است که پیش از این نمی توانست خودکار باشند.

0 0 vote
Article Rating
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments