مونتاژ قطعات با کمک بینایی هوشمند و رباتیک

۱۳۹۷/۰۱/۳۰

با کمک NI Standard، می توانیم مونتاژ کردن سریع محصولات یک پروژه را برای کوتاه کردن زمان و کم کردن هزینه ها انجام دهیم.

چالش:

طراحی سیستم رباتیک هوشمند با پردازش تصویر برای مونتاژ کردن قطعات الکترونیکی متفاوت با استفاده از بازوهای رباتیک.

راه کار:

نصب پنج ربات Mitsubishi SCARA مجهز به سیستم بینایی NI که از ImagingLab LabVIEW کتابخانه ربات های شرکت Mitsubishi است و چندین دریافت کننده تصویر NI IEEE 1394 با قابلیت تنظیم مجدد I/O ها استفاده می کند، نرم افزار با کمک NI LabView و NI Vision Development توسعه یافته است.

یکی از خطوط تولید مونتاژ و بسته بندی در خواستی را مبنی بر اینکه انواع مختلف ترمینال های الکتریکی (در حدود 40 مدل) را یک سلول هوشمند که می تواند به شش مرحله تقسیم شود مونتاژ کند. پنج عدد ربات  Mitsubishi SCARA RP-5AH به دور یک میز نصب شدند، هر کدام برای انجام یک کار خاص است که می تواند مدل به مدل تغییر کند.

مشخصات پروژه درخواستی :

  • 2500 قطعه بر ساعت
  • مونتاژ 40 مورد مختلف
  • نیاز به مجموع 32 بخش مختلف برای سر هم کردن قطعات

شش عدد دوربین نصب شده، هر کدام برای یک ایستگاه ربات بعلاوه یک دوربین اضافی برای کنترل کیفیت. در هر ایستگاه طراحی شده است که یک قطعه را بر اساس نوع تولید قرار گیرد. نکته اصلی این پروژه این است که به اپراتور خط اجازه می دهد تا بازو های ربات ها را مدیریت کند.

استفاده از پلت فرم گرافیکی LabVIEW
استفاده از پلت فرم گرافیکی LabVIEW

پیکربندی سیستم بینایی و فیدر

ما بخش بینایی ماشین را به عنوان مهمترین بخش پروژه می شناسیم، ماشین بینایی این امکان را فراهم می کند که سلول های رباتیک در تشخیص قطعات مختلف در موقعیت های تصادفی، برداشت و مونتاژ آنها با توجه به نوع محصول با دقت بسیار بالا برای جلوگیری از تنظیمات خاص برای هر مدل مورد استفاده قرار گرفته است، با این کار زمان توقف تغییر قطعه کاهش می دهد و برای هر مدل دسته بندی و انبار مناسب را ایجاد می کند.

علاوه بر این، انتخاب سیستم فیدر برای هر ایستگاه رباتیک مهم بوده تا تنظیمات انعطاف پذیر را حفظ کند. قطعات می توانند در موقعیت های تصادفی در فیدر قرار گیرند؛ بنابراین، فیدر باید قادر باشد با حرکت لرزشی قطعات را به جلو حرکت دهد و برای بخش بینایی آماده کند تا به ربات فرمان انتخاب آنها را دهد.

در هر ایستگاه از فیدر FlexFactory Anyfeed SX-240 استفاده شده است، که قابل برنامه ریزی است و توسط LabView  بر اساس اطلاعات سیستم مدیریت می شود.

زمانی که قطعات توسط فیدر می رسند، سیستم بینایی تصویری برای پیدا کردن و برداشتن قطعه می گیرد. اطلاعات موقعیت قطعه به ربات فرستاده می شود و پس از برداشتن آنها با دقت 0.02 میلیمتر آنها را در جای مناسب قرار می دهد.

سیستم های بینایی، ربات و فیدر ها را هدایت می کنند و کنترل کیفیت را بر روی قطعاتی که قرار است مونتاژ شوند از نظر ابعاد و شکل ظاهری انجام می دهد در صورتی که سالم باشد آنها به مجموعه ترمینال اضافه می گردد در غیر این صورت از خط تولید حذف می شوند.

زمانی که قطعات به فیدر می رسند و سیستم بینایی برای برداشتن قطعات تصویر برداری می کند
زمانی که قطعات به فیدر می رسند و سیستم بینایی برای برداشتن قطعات تصویر برداری می کند
رد کردن قطعات معیوب با ربات ها
رد کردن قطعات معیوب با ربات ها

مقاله مونتاژ بلوک های یک ترمینال با پردازش تصویر و رباتیک

منبع : National instrument

0 0 vote
Article Rating
اشتراک
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments