مقایسه بینایی ماشین با بینایی کامپیوتر

۱۳۹۶/۰۶/۲۱

در اغلب موارد تصور می شود که بینایی ماشین و بینایی کامپیوتری یکی هستند، ولی این دو شرایط متفاوتی برای فناوری های همپوشانی استفاده می کنند.

بینایی کامپیوتر به طور کلی به ضبط اطلاعات و تجزیه و تحلیل تصویر ذخیره شده با تاکید بر عملکرد تجزیه و تحلیل تصویر در طیف گستره ای از برنامه های کاربردی نظری و عملی اشاره می کند.

در کجا بینایی ماشین وارد می شود

بینایی ماشین به طور سنتی به استفاده از بینایی کامپیوتر در فرآیندها یا کاربردهای صنعتی اشاره دارد که در آن لازم است یک عملکرد یا نتیجه خاص بر اساس تجزیه و تحلیل تصویر ذخیره شده توسط آن انجام شود. سیستم بینایی با استفاده از نرم افزار برای شناسایی ویژگی های از قبل تعیین برنامه ریزی شده است. از این سیستم می توان برای ایجاد مجموعه ای از “اقدامات” بر اساس یافته ها استفاده کرد.

به عنوان مثال، در یک کارخانه بطری سازی در صنعت غذا و مواد نوشیدنی، بینایی ماشین می تواند برای شناسایی ایرادها در چندین مورد استفاده قرار گیرند. این می تواند کمک کند که آسیب های بر روی بطری را به راحتی شناسایی کند. می تواند برای تشخیص سطح میزان پر بودن بطری یا برای تشخیص محل نصب صحیح برچسب روی بطری به کار می رود. جهت تشخیص نصب صحیح درب بطری در جای خود و همچنین می تواند تمامی موارد درج شده بر روی برچسب بطری را مورد بررسی قرار دهد. بسته به اینکه از چه نرم افزاری برای کد کردن اطلاعات استفاده شده است سیستم می تواند اقدامات لازم را انجام دهد. به عنوان مثال، می توان محصولات خاصی را به یک خط بسته بندی خاص ارسال کرد، یا محصولات معیوب را از خط تولید حذف کند یا به ابتدای خط برای بررسی مجدد بازگرداند.

بینایی ماشین بطری
بینایی ماشین بطری

اجزای اصلی بینایی کامپیوتر و بینایی ماشین:

  • یک دستگاه تصویربرداری، معمولا یک دوربین است که حاوی یک سنسور تصویر برداری و یک لنز است.
  • برای تصویر برداری از یک برد الکترونیکی یا frame grabber استفاده می شود( در برخی از دوربین های دیجیتالی از یک رابط مدرن استفاده می شود و به frame grabber احتیاج نمی شود)
  • نور مناسب برای کاربردهای مختلف و خاص
  • یک کامپیوتر، اما در برخی موارد، مانند دوربین های هوشمند (Smart Camera) که کلیه پردازش ها در دوربین اتفاق می افتد و نیاز به کامپیوتر نمی باشد
  • نرم افزار پردازش تصویر

خطوط بین بینایی کامپیوتری و بینایی ماشین در چند سال اخیر کمرنگتر شده است، بینایی ماشین در محیط های غیر صنعتی نیز به کار گرفته می شود از جمله زیست پزشکی یا علوم زندگی و حتی تلاش در بهبود جستجو های اینترنتی منبتی بر تصویر استفاده می شود.

 

0 0 vote
Article Rating
اشتراک
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments