دوربین‌های هدایت کننده ربات ها برای مونتاژ قطعات

۱۳۹۶/۰۴/۲۴

مشتری:

شرکت Sistema

مکان : نیوزلند

صنعت : پلاستیک

تاریخ انجام پروژه: 2012

دستگاه مونتاژ قطعات پلاستیکی
دستگاه مونتاژ قطعات پلاستیکی

Sistema از اولین شرکت های غذایی است که رشد بسیار زیادی در جهان داشته است. کلیپ های پلاستیکی متمایز از هم محصولی است که در تمام نیوزلند شناخته شده است و بطور فزاینده ای در سراسر جهان افزایش یافته است. اگر چه کلیپ ها به شکل سنتی به ظرف متصل شده است. زمانی که Sistema از محصول جدید خود رونمایی کرده بود نشان داد که از کلیپ های کوچکتری استفاده نموده است. با توجه به تولید این شرکت که به صورت دستی بود مسئله ای طرح شد که راهی برای کم کردن هزینه تولید و بالا بردن تولید را در بر داشته باشد.

چالشی که برای کارکنان در تولید این محصول وجود داشت این بود که کلیپ ها را با توجه به ظاهر باید در جای مناسب قرار می دادند و همچنین با وجود کارگر خط تولید توقف دارد، از همین رو با توجه به خط تولید تصمیم بر آن گرفته شد که پیش از آنکه کلیپ ها در جای خود قرار بگیرند یک راهکار اتوماسیون در نظر گرفته شود.

راهکاری که در نظر گرفته شده بود این بود که با استفاده از دوربین هدایت ربات را بر عهده بگیرد، با توجه به این درخواست شرکت بخش کنترل ظاهری Basler تصمیم به ارئه راهکار برای اتوماسیون این بخش گرفت.

بزرگترین چالش این پروژه قرار دادن کلیپ ها بر روی مکان مورد نظر به صورت دقیق بر روی نوار نقاله در حال حرکت می باشد، میزان خطایی که می تواند وجود داشته باشد در حدود 0.5 میلی‌متر باید باشد و همچنین این نکته که بتواند طیف گسترده از انواع درب ها و کلیپ با توجه به تنوع رنگ بالا را پشتیبانی کند بسیار حائز اهمیت است.

در سیستم دو نوار نقاله موازی وجود دارد که یکی کلیپ را حمل میکند و دیگری درب ها را، انکدر متصل به این نوار نقاله ها سرعت آنها را به واحد پردازشگر گزارش می‌کند و با توجه به این پارامتر دقت پیدا کردن قطعات توسط ربات افزایش می یابد.

در بالای سر ربات، یک دوربین Basler Scout scA640-74gm برای تصویر برداری از کلیپ ها به کار رفته شده است، با توجه به تصویر دریافتی موقعیت قطعات شناسایی شده و برای هدایت دو عدد ربات Cobra S600 به کار گرفته می شود.

یک دوربین جداگانه دیگر با وضوح تصویر بالاتر برای تشخیص جایگاه کلیپ ها بر روی درب ها وجود دارد، تصویر ارسالی توسط نرم افزار و واحد پردازشگر مورد بررسی قرار گرفته و کلیپ های برداشته شده را در موقعیت مناسب قرار می دهد.

برای مدیریت ربات ها، سیستم کنترلی و نرم افزار آن از یک HMI برای رابط کاربری انسان و دستگاه استفاده شده است، با استفاده از HMI می‌توان پارامترها را تغییر داد و مانیتور کرد.

نرخ تولید این محصول در هر 2 ثانیه یک عدد درب کامل مونتاژ شده در خروجی دارد

 

تکنولوژی های به کار رفته:

  • دو عدد دوربین Basler Scout scA1600-14gm
  • دو دوربین Basler Scout scA640-74gm
  • دو ربات Adapt Cobra S600
  • نرم افزار VisionServer با فیم ورک VisionPro

برای اطلاعات بیشتر از روند کارکرد این بخش خط تولید می‌توانید ویدئوی زیر را مشاهده کنید:

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از