تنظیم خودکار نور چراغ خودرو با کمک سیستم بینایی ماشین

۱۳۹۶/۱۲/۶

مشتری:

–          تولید کنندگان لامپ های خودرو در سراسر دنیا

–          صنعت خودرو سازی

–          تحویل چند دستگاه از همان نوع

 

کاربرد:

چالش ساخت این محصول به این صورت است که یک دستگاه تنظیم لامپ های خودرو به صورت خودکار برای انواع خودرو با طیف رنگی متفاوت می باشد را بتواند انجام دهد. دستگاه کاملا خودکار نیازمند سیستم مکانیکی و الکترونیکی است. یک سیستم بینایی ماشین نیز وجود دارد که با کمک ارزیابی ریاضی از یک تصویر دریافتی که بر روی آن فوکوس شده است انجام می شود. بر اساس این ارزیابی، که توسط سیستم بینایی ماشین انجام می شود با کمک استپر موتور ها دیافراگم چراغ را تنظیم می شود تا به شرایط مورد نظر برسد.

 

راه حل:

دستگاه مورد نظر برای آنالیز از تصاویر نور پردازی لامپ ها که بر روی صفحه پروژکتور نمایش داده می شود مورد استفاده قرار می گیرد و با توجه به آنالیز انجام شده تنظیمات لامپ ها انجام می شود. چندین مدل مختلف از لامپ های خودرو قابل تست و یا تنظیم است. دستگاه از پروفیل های آلومینیوم و قطعات ریخته ای آلومینیوم ساخته شده است، مفهوم طراحی مکانیکی آن به این صورت است که انواع مختلف چراغ جلوی خودرو را در آینده نیز پشتیبانی کند.

نرم افزار آن بر اساس National Instruments LabVIEW با کمک NI Vision Development Module طراح شده است، که قابلیت کنترل وظایف دوربین و سیستم مکانیکی الکترونیکی را بر عهده دارد. کامپیوتر هم به عنوان یک کنسول اپراتوری عمل می کند.

برای حفظ اندازه دستگاه در حد معقول، فاصله فوکوس بین دوربین و مخروط نور از چراغ جلو که در حدود 180 سانتیمتر باید باشد را با استفاده از آینه های مختلف کم کرده اند.

سیستم تصویر برداری از نور چراغ جلو
سیستم تصویر برداری از نور چراغ جلو

چراغ خودرو به صورت دستی بر روی جایگاه فیکسچر بر روی میز چرخشی نصب می گردد. فیکسچر در مدت زمان کوتاهی قابل تغییر برای انواع چراغ است. در اولین موقعیت میز چرخشی، چراغ روشن می شود و روشن نگه داشته می شود تا نور به ثبات برسد ( نور اولیه با نور اصلی متفاوت است). در موقعیت قابل تنظیم، دو عدد اسپر موتور با کمک Screwdrive دو عدد پیچ مربوط به تنظیم چراغ را برا رسیدن به موقعیت مطلوب می چرخاند. زمانی که ترکیب رنگ تنظیم شد استپر موتور ها متوقف می شوند و پیچ های تنظیم را رها می کنند. در آخرین موقعیت میز چرخان چراغ خودرو به نشانه تضمین موفقیت تنظیمات امضا می شود. تنظیم هر چراغ در حدود 40 ثانیه زمان می برد.

دستگاه تنظیم خودکار نور چراخ خودرو
دستگاه تنظیم خودکار نور چراخ خودرو

ارزیابی رنگ لبه مخروط نور چراغ بر اساس تجزیه و تحلیل یک تصویر از منطقه لبه است که بر روی یک صفحه نمایش داده می شود. تفاوت بین رنگ واقعی و رنگ مورد نیاز به عنوان یک زاویه بین دو رنگ در محدوده دایره رنگ نشان داده می شود. وضوح لبه در واقع متوسط شیب روشنایی نسبت به خطوط عمودی متطیلی به مرز است.

برنامه دستگاه تنظیم خودکار نور چراغ خودرو
برنامه دستگاه تنظیم خودکار نور چراغ خودرو

دستگاه با استفاده از پیچ های تنظیم چراغ لبه را تنظیم می کند. در داخل برنامه با توجه به تفاوت رنگ و تیز بودن لبه در حالت واقعی و حالت مورد نظر استپرها دستور تعداد پله‌های حرکت را می گیرند. الگوریتم تنظیم یک تکرار است که با استفاده از چندین مرحله کوچک انجام می شود. تنظیم کردن چراغ با یک حرکت تنظیم نمی شود زیرا ارتباط خطی بین تفاوت رنگ و زوایا وجود ندارد. بعد از تست لبه دستگاه میزان نوشنایی در تاریکی را تست می کند. نرم افزار پارامتر های Exposure دوربین باسلر را با استفاده از نرم افزار Vision Acquisition را تغییر می دهد.

به لطف دوربین های شرکت باسلر که انعطاف بسیار بالایی با نرم افزارهایی از جمله National Instruments دارد این قابلیت به وجود آمده تا بتوان کارهای سخت و پیچیده مکانیکی را به راحتی انجام داد.

 

تکنولوژی های به کار گرفته شده:

–          دوربین Basler scA640-70fc

–          نرم افزار National Instruments LabVIEW با ماژول های NI Vision Development Module و NI Vision

–          نرم افزار دریافت کننده تصویر NI Vision Acquisition

–          کامپیوتر با درجه صنعتی بالا با سیستم عامل MS Windows 2000

 

اطلاعات بیشتر:

www.elcom.cz/en/virtual-instrumentation

 

دانلود مقاله:

BAS0910 Car Headlamp

0 0 vote
Article Rating
اشتراک
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments