بینایی ماشین کنترل کیفیت بیسکوییت

۱۳۹۶/۰۳/۳
کنترل کیفیت بیسکوییت
کنترل کیفیت بیسکوییت

مشتری: یک شرکت اروپایی تولیدکننده بیسکوییت

مکان: انگلستان

صنعت: خوراکی و آشامیدنی

سال اجرای پروژه: ۲۰۱۰

الزامات: کنترل خودکار اندازه و وزن بیسکوییت در طول فرآیند تولید

 

کاربرد:

با توجه به انتقاد مصرف‌کنندگان تصمیم به این گرفته شد که کیفیت تولید محصولات غذایی افزایش یابد، خریدارها انتظار داشتند که با توجه به بسته خریداری‌شده همگی بیسکوییت‌ها یک اندازه و وزن باشند و ازنظر کیفیت تولید نیز بهتر باشد. هدف یک شرکت تولیدکننده بیسکوییت نیز رشد اقتصادی است. تولیدکننده نسبت به این قضیه واکنش سریعی نشان داد و در هدف کنترل کیفیت محصولات خود برآمد. بنابراین اطلاعات حاصل از پردازش داده باید ذخیره شود و همچنین باید به‌راحتی در دست رس باشد.

یک شرکت اروپایی تولید دستگاه‌های بینایی ماشین مسئولیت کنترل کیفیت محصولات این شرکت را بر عهده گرفت. دریکی از روستاهای انگلستان دستگاه کنترل وزن و اندازه بیسکوییت راه‌اندازی شد. در خط تولید این کارخانه ۳۰ ردیف بیسکوییت پخته‌شده بر روی نوار نقاله در حال حرکت است و همزمان باید آنها کنترل کیفیت شوند. هر دقیقه مجموعاً باید ۳۶۰۰ بیسکوییت موردبررسی قرار گیرد.

بیسکوییت‌های تولیدی به‌صورت جفتی بر روی‌هم هستند و بین آنها خمیر فوندانت قرار دارد (بیسکوییت کرم‌دار). از همین رو اندازه‌گیری ضخامت بیسکوییت‌ها بسیار حائز اهمیت است به دلیل آنکه باید بدانیم که چه میزان مواد برای بین دو بیسکوییت لازم است.

اندازه بیسکوییت با توجه به وزن و میزان فشار بیرون آمدن خمیر به‌راحتی قابل‌کنترل می‌باشد.

از نکاتی که باید در صنایع خوراکی رعایت شود استفاده از مواد استیل (Stainless Steel) برای ساخت دستگاه است و همچنین باید از استانداردهای صنایع غذایی پیروی کرد.

دستگاه کنترل کیفیت بیسکوییت
دستگاه کنترل کیفیت بیسکوییت

راه‌حل:

شرکت مجری با استفاده از سه عدد دوربین از شرکت Basler توانست تصویر موردنیاز خود را از بالا برداشت کند، دوربین‌های مورداستفاده Basler Scout scAI390-17gm GigE می‌باشد. این تصویربرداری برای اندازه‌گیری طول و عرض بیسکوییت‌ها و صحت آنها انجام می‌شود. چهارمین دوربین مورداستفاده به علت نیاز به جزئیات بیشتر از Basler Scout scA640-I20gm استفاده‌شده است. این دوربین برای بخش خط لیزری مورداستفاده است که می‌تواند اندازه‌گیری ۳D را بر روی بیسکوییت‌ها انجام داد. استفاده از این روش دقت اندازه‌گیری طول، عرض و ضخامت با تلورانس ±۰٫۱۷mm انجام می‌شود.با توجه به دوربین‌های مورداستفاده در سیستم، دو ویژگی تعیین‌کننده برای اندازه‌گیری‌ها وجود دارد.

دوربین باسلر
دوربین باسلر

در سفارش نرم افزار طراحی شده ظاهر بیسکوییت ها را نشان می دهد و همچنین اندازه گیری های انجام شده را برای هر ۱۰۰ بیسکوییت بطور میانگین نشان می دهد. بنا به در خواست مشتری این اطلاعات به راحتی قابل دست رس است و با استفاده از بازه زمانی تفکیک شده اند و همچنین اطلاعات برای ۴ سال ذخیره می شود.

اپراتور به راحتی می تواند اطلاعات ذخیره شده را با استفاده از منوی کرکره ای تغییر دهد. تمامی اطلاعات با استفاده از کابل به صورت همزمان برای متخصصین در ۱۰۰ متری از دستگاه قابلت رویت می باشد.

نرم افزار کنترل کیفیت بیسکوییت
نرم افزار کنترل کیفیت بیسکوییت

تکنولوژی های مورد استفاده

  • دوربین های اسکن منطقه ای (area Scan) شرکت Basler: scAI390-17gm و scA640-I20gm
  • رابط های کاربری دوربین ها
  • نرم افزار پردازش تصویر شرکت MVTec Halcon
  • لیزر خطی
  • صفحه های نوری

منبع:

www.baslerweb.com

0 0 vote
Article Rating
اشتراک
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments