مقایسه بین دوربین های اسکن خطی و ناحیه ای

۱۳۹۶/۰۸/۲۵

شرکت فرزان کاوش بر اساس نوع قطعه که مورد بررسی قرار دارد از انواع دوربین های صنعتی استفاده می کند، سوالی که ممکن از در ذهن برخی به وجود آید این است که تفاوت بین پردازش تصویر با استفاده از دوربین های اسکن خطی و ناحیه ای در چیست. در این مقاله آموزشی سعی شده تا مقایسه بین دوربین اسکن خطی و ناحیه ای و سبک پردازش تصویر را کاملا توضیح دهیم.

دوربین های اسکن خطی:

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می فرمایید با استفاده از دوربین اسکن خطی یک نوار ورقه فلزی را با سرعت بالا اسکن می کند. این یک خط ممتد و طولانی است که ممکن است از هر جنس و با سرعت های مختلفی باشد که احتیاج است در حین حرکت مواردی که اشکالی بر روی سطح آنها است مورد بررسی قرار گیرند.

پردازش تصویر با کمک دوبین اسکن خطی
پردازش تصویر با کمک دوبین اسکن خطی

به دلیل اینکه در دوربین های اسکن خطی تصویری که دریافت می کند یک خط تک پیکسلی در طول مشخص می باید سرعت بسیار بالایی خواهد داشت. با استفاده از این قابلیت دوربین تصاویر متوالی و پشت سر هم در بازهای تعریف شده بر اساس سرعت خط دریافت می کند و با کمک نرم افزار پردازش تصویر آنها ذخیره و در کنار یکدیگر قرار می گیرند. در نتیجه دوربین های اسکن خطی بهترین انتخاب برای پردازش های سریع و خط تولید های با سرعت بالا است.

مزایا:

  • با استفاده از دوربین های پردازش تصویر می توان یک تصویر با عرض مشخص در طول بی نهایت ایجاد کرد. این قابلیت نسبت به دوربین های اسکن منطقه ای با توجه به سرعت بالای پردازش بسیار برتر است.
  • بر خلاف دوربین های اسکن ناحیه ای، دوربین های اسکن خطی می توانند پیش از آنکه تصویر قبلی دریافت شود تصویر بعدی را دریافت کند و این به این علت است که تصاویر دریافتی بسیار کوچک و کم حجم می باشد.
  • برای تهیه تصویر مد نظر دوربین یا جسم مورد نظر می تواند از جلوی دوربین عبور کند
  • هماهنگی سرعت تصویر برداری و سرعت حرکت جسم از مقابل دوربین بسیار حیاتی و مهم است ولی سیستم های نور پردازی مورد استفاده در این سیستم پردازش تصویر اصولا ساده تر هستند.

کاربردهای دوربین های اسکن خطی

شاید این سوال پیش آید در مقایسه بین دوربین های اسکن خطی و ناحیه ای چه تفاوتی در کاربرد آنها وجود دارد که چند مورد از کاربرد آنها ذکر می شود:

دوربین های اسکن ناحیه ای:

در تصویر زیر چهار دوربین اسکن ناحیه ای را مشاهده می کنید که با زاویه 90 درجه از یکدیگر قرار دارند تا بتوانند یک تصویر 360 درجه از قطعات که از مقابل آنها عبور داده می شود را تشکیل دهند. هر بار که تصویر برداری باید انجام شود قطعه باید در جای خود توقف کند.

استفاده از دوربین های اسکن ناحیه ای در پردازش تصویر
استفاده از دوربین های اسکن ناحیه ای در پردازش تصویر

دوربین های اسکن ناحیه ای داده ای که دریافت می کند شامل ماتریسی از پیکسل های است که تشکیل یک تصویر با رزولشن مشخص را می دهد. اهداف استفاده از دوربین های اسکن ناحیه ای بسیار تا بسیار بیشتر از دوربین های اسکن خطی است و تنظیمات بیشتری نسبت به آنها می توان اعمال کرد. دوربین های اسکن ناحیه ای بهترین انتخاب برای تصویر برداری از قطعاتی است که قابلیت توقف دارند حتی برای یک لحظه می توانند توقف داشته باشند.

مزایا:

  • دوربین های اسکن ناحیه ای تصاویر با رزولیشن مشخص در اختیار ما قرار می دهند، این قابلیت اجازه نصب ساده برای قطعات ثابت را در اختیار ما قرار می دهد.
  • دوریبن های اسکن ناحیه ای این قابلیت را که یک تصویر را با یک بار تصویر برداری به طور کامل دریافت کند، این در حالی است که دوربین های اسکن خطی حتما باید بر روی جسم حرکت کنند یا بلعکس.
  • با کمک دوربین های اسکن ناحیه ای می توان انعطاف بیشتری نسبت به دوربین های اسکن خطی داشته باشیم، زیرا یک تصویر تنها می تواند توسعه دهنده گان را به هدفشان برساند.
0 0 vote
Article Rating
اشتراک
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments