تشخیص ایراد چرخ های واگن های قطار

۱۳۹۶/۱۲/۲۲

در مقایسه با سایر وسایل حمل و نقل، سفرهای ریلی جزو مسافرت های امن و راحت در نظر گرفته می شود. با این حال، احتمال رخ دادن حادثه را نمی توان به طور کامل از بین برد و اگر احیانا تصادفی رخ دهد، میتواند منجر به فاجعه بزرگ در حد از دست دادن زندگی انسان ها شود. این بدان معنی که تشخیص ایراد چرخ های قطار مخصوصا برای مدل های قدیمی قطار ها جزو الزامات است.

کاربرد:

عمل کنترل کیفیت چرخ قطار تا کنون توسط کارگران خدمات فنی صورت می‌گرفته است. در کشور های بزرگ که خطوط راه آهن طولانی دارند این روش عملی نیست که یک تکنیسین تمام مسیر را بصورت منظم مورد بررسی قرار دهد. با این حال کنترل کیفیت مکرر بخش های مهم راه آهن توسط یک گارشناس یک راه حل ساده و راحتی که در قبال آن هزینه های زیادی باید پرداخت شود. با فن آوری پیشرفته حتی اجازه کنترل کیفی راه آهن با سرعت بالا بدون وقفه امکان پذیر است و اینجا جاییست که سیستم کنترلی ما شرح داده می شود و وارد بازی می شود.

هدف اصلی این سیستم این است که چرخ های در حال حرکت واگن ها را مورد بررسی قرار می دهد تا تشخیص ایراد چرخ های قطار صورت گیرد و از روی دادن خطرات فاجعه بار جلو گیری شود. هدف این است که بدون توقف قطار این قطعات مورد بررسی قرار گیرند تا اطمینان حاصل شود که هر واگن در شرایط ایمن و بهینه در حال کار کردن هستند. در موردی که مشتری درخواست کرده است حرکت قطار در حدود 50 تا 60 کیلومتر است و قطار هایی که مورد بررسی قرار می گیرند از مدل های قدیمی هستند.

تصاویر دریافت شده از سیستم تشخیص خطا به یک اتاق کنترلی در نزدیکی ایستگاه منتقل می شود که ممکن است فاصله ای در حدود 100 متر را داشته باشد.

راه و راهکار:

در سیستم تشخیص خطای توضیح داده شده از سه دوربین Basler Scout GigE بر بستر راه آهن و دو دوربین مشابه در کنار ریل ها استفاده شده است. زمانی که قطار با سرعت 50 تا 60 کیلومتر در ساعت از این سیستم عبور می کند، دوربین ها تصاویری از واگن ها و چرخ ها را ذخیره می کنند و به اتاق کنترلی ارسال می شوند. سپس متخصصین در اتاق های کنترلی، هر تصویر را به دقت بررسی می کنند تا مشخص شود آیا ترک یا باز شدگی وجود دارد یا خیر.

دوربین های اسکن منطقه ای شرکت باسلر با توجه به نسبت رزولوشن از یک طرف حساسیت و از طرف دیگر دقت را نشان می دهد. حساسیت یک پارامتر کلیدی است که می تواند اجازه دهد تصویر برداری در زمان کوتاه انجام شود و تصویر به حالت خشک شده از قطار در حال حرکت را ارائه دهد. نرخ فریم بالا در دوربین ها این اجازه را به آنها می دهد که یک سری عکس با کیفیت از قطار در حال عبور به ما بدهد.

استفاده از دوربین هایی که از رابط سخت افزاری GigE استفاده می کنند این قابلیت را فراهم می کند که بتوان اطلاعات را بر روی کابل های طولانی ارسال نمود و به راحتی متصل شوند.

نمونه تصویر از دوربین های کنار ریل
نمونه تصویر از دوربین های کنار ریل
محل قرار گرفتن دوربین های کناری ریل
محل قرار گرفتن دوربین های کناری ریل
سنسورهای چرخ ها
سنسورهای چرخ ها
نمودار بلوکی پروژه
نمودار بلوکی پروژه

تکنولوژی به کار رفته:

  • دوربین Basler Scout GigE (سیاه و سفید اسکن منطقه ای)
  • نرم افزار Basler Pylon API

دانلود مقاله تشخیص خطا در چرخ های واگن های قطار

منبع: baslerweb.com

0 0 vote
Article Rating
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments