بینایی ماشین چیست؟

۱۳۹۶/۰۵/۱۶

توانایی یک سیستم کامپیوتری در دیدن و پردازش کردن را بینایی ماشین می گویند؛ به همین دلیل توسعه دهندگان بینایی ماشین از یک یا چند دوربین استفاده می کنند، تبدیل اطلاعات آنالوگ به دیجیتال (ADC) و پردازش سیگنال های دیجیتال (DSP). نتیجه حاصله از داده ها به یک کامپیوتر یا یک ربات ارسال می شود. بینایی ماشین از نظر پیچیدگی بسیار شبیه به پردازش صوت می باشد.

دو ویژگی مهم در سیستم های بینایی حساسیت و رزولوشن می باشد. منظور از حساسیت به این معنا است که یک دستگاه توانایی دیدن در نور کم را داشته باشد یا توانایی تشخیص نواقص با طول موج های نامرئی را داشته باشد. رزولوشن به این معناست که تا چه اندازه بین قطعات می تواند تفاوت را احساس کند. بطور کلی، رزولوشن بالا، زاویه دید بیشتری را در اختیار ما قرار می دهد. حساسیت و رزولوشن دو پارامتر کاملا وابسته به یکدیگر هستند. تمام پارامتر های دیگر ثابت هستند ولی رابطه حساسیت و رزولوشن معکوس دارند به این معنی که اگر حساسیت افزایش یابد رزولوشن کاهش می یابد و اگر رزولوشن افزایش یابد حساسیت کاهش پیدا می کند.

بینایی چشم انسان به طول موج های الکترو مغناطیسی در محدوده 390 تا 770 نانومتر (nm) است. دوربین ها می تواند طول موج های وسیع‌تر از چشم انسان را داشته باشد. برخی از دستگاه های بینایی ماشین توابعی بر مبنای طول موج های مادن قرمز (IR)، فرا بنفش (UV)، یا اشعه ایکس (x-ray) دارند.

بینایی ماشین های دو چشمی (استریو) به سیستم های کامپیوتری با پردازنده های پیشرفته احتیاج دارند. علاوه بر این دوربین های با رزولوشن بالا، مقدار زیادی از حافظه جانبی سیستم (RAM) را اشغال می کند و همچنین برنامه نویسی هوش مصنوعی (AI) برای درک عمق بیشتر استفاده می شود.

بینایی ماشین در برنامه های مختلف صنعتی و پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد، به عنوان مثال:

  • آنالیز قطعات الکترونیکی
  • شناسایی امضاء
  • تشخیص چهره
  • تشخیص دست خط
  • تشخیص شئ
  • تشخیص الگو
  • کنترل مواد
  • کنترل پول
  • آنالیز تصاویر پزشکی

عبارت بینایی ماشین عمداً به همراه برنامه های کاربردی صنعتی و استفاده از کامپیوتر های قدرتمند برای دیدن، در حالی که عبارت بینایی کامپیوتری اغلب برای توصیف هر نوع تکنولوژی استفاده می شود که در آن کامپیوتر به عنوان یک عنصر دیجیتالی عملیات پردازش یک تصویر را انجام می دهد و اقدامات لازم را نیز انجام می دهد.

منبع : teachtarget

0 0 vote
Article Rating
اشتراک
اطلاع از
guest
2 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
محمود توکلی
محمود توکلی
2 سال ها پیش

سلام و خسته نباشید
بسیار مطلب جالبی بود

حسن زاده
حسن زاده
2 سال ها پیش

مرسی مطلب بسیار جالبی بود ⁦❤️⁩