بینایی ماشین صحت شماره شاسی خودروها

۱۳۹۶/۰۵/۲۶

در صنعت خودرو سازی، شماره شناسایی منحصر به فرد (VIN) در خطوط تولید خودرو درج می شود. در کارخانه های تولید کننده خودرو باید بر روی هر بدنه به صورت جداگانه شماره بدنه (VIN) درج گردد و همچنین نمونه دیگری از آن بر روی برچسب ها و بارکدها چاپ می گردد تا بتوان بر روی نقاط مختلف از بدنه قرار داد. اگر این شماره ها با یکدیگر برابر نباشد، تولید کننده باید خودروی تولید شده را با هزینه بسیار بالا نابود کند.

شرکت تولید کننده خودروی نیسان با مسئولیت محدود در انگلستان مشغول به فعالیت است. این شرکت برای شناسایی اجزای موتور خودرو از شماره های منحصر به فردی استفاده می کند. زمانی که تولید خودرو به به پایان می رسد، دقیقا قبل از عملیات جلاسنجی و حمل و نقل، یک اپراتور تمامی اجزای موتور را بررسی می کند و با لیست موجود از شماره فنی های قطعات و شماره بدنه آنها را با اعداد درج شده بر روی خودرو مقایسه می کند و پس از آن تصمیم گیری در مورد صحت یا عدم صحت اطلاعات می کند. حال اگرچه تعدادی از خودروی های مدل جدید شماره بدنه در زیر فرش ماشین سمت راننده می باشد.

کنترل شماره شاسی خودروها
کنترل شماره شاسی خودروها

در این وضعیت، اپراتور مجبور است که به داخل اتاق وارد شود و محفظه را باز نمایید و با کمک یک چراغ قوه شماره شاسی را مورد بررسی قرار دهد. این روش بازرسی اگر چه ثابت کرده است که یک روش ایمن و بدون خطر است ولی برخی از بازرسان خود را زخمی کرده اند. در نتیجه شرکت نیسان تصمیم به نصب یک سیستم اتوماتیک گرفت.

 

استفاده از سیستم خودکار

شرکت نیسان از بین چندین شرکت تولید کننده دستگاه های بینایی ماشین شرکت IVS را برای شناسایی شماره شاسی انتخاب نمود. شرکت IVS از یک سیستم پیکربندی شده ای برای تشخیص حروف (OCR) بدون نیاز به کد نویسی حجیم استفاده می کند. علاوه بر این، شرکت IVS یک منبع با تجربه است که به طور کامل از راه حل های بصری بینایی ماشین بهره می گیرد.

برای پاسخگویی به نیازهای عملیاتی از خطوط تولید خودرو، شرکت IVS دو مقوله نرم افزار و سخت افزار را به صورت سفارشی و مجزا طراحی می کند. در نتیجه سیستم تشخیص شماره شاسی دارای چندین ایستگاه بینایی است، OCR و سیستم های شبکه عصبی و تهیه یک پایگاه داده برای ذخیره سازی تصاویر و سایر اطلاعات در 24 ساعت فعالیت خط تولید خودرو داشته باشد.

شرکت نیسان از چهار خط تولید برای تولید سه مدل خودرو در کارخانه ساندرلند استفاده می کند. دو خط تولید این شرکت در انتهای به یک دیگر ختم می شوند. از ابتدا تا انتهای خط تولید یک خودرو در حدود 25 کیلومتر است.

در مرحله تولید اولیه، بر روی هر کدام از شاسی های خودرو یک شماره منحصر به فرد توسط ربات که به کمک PLC Omron هدایت می شود درج می گردد. یک رشته داده ASCII که توسط شرکت نیسان با نظارت PLC Omron تولید می گردد. اطلاعات قابل قبول از جانب دو  PLC است، سیستم تصویربرداری از شماره شاسی توسط شرکت IVS کاملا سفارشی سازی شده است.

جمع آوری رشته داده ASCII توسط سیستم کامپیوتری انجام می شود و شماره شاسی توسط دو عدد PLC نشان داده می شود، و شرکت IVS به صورت موقت داده ها را در حافظه کامپیوتر قرار می دهد. قبل از درج شماره شاسی بر روی بدنه توسط ربات، این اطلاعات را از طریق یک کارت PLC Link Omron Sysmac Link به سیستم پردازش تصویر  انتقال می دهد. سپس یک دوربین جهت تصویر برداری از شماره شاسی تحریک می شود.

دیاگرام اتصال منابع پردازش تصویر به یکدیگر
دیاگرام اتصال منابع پردازش تصویر به یکدیگر

 

یک جفت  از رشته های LED های قرمز به همراه یک فیلتر پلرایز در زاویه مشخص قرار داده می شود تا بتوان تصویر کارآمد از شماره شاسی از سطح فلزی برای پردازش تصویر داشته باشیم. تمامی سیستم های پردازش تصویر در هر چهار خط تولید در اتاقک مخصوص و ایمن که توسط شرکت IVS طراحی شده به همراه یک ربات به کار گرفته شده است.

قبل از آنکه تصویر به حافظه جانبی کامپیوتر منتقل شود، نرم افزار با ترکیب قوانین ریاضی و سیستم شبکه های عصبی برای تشخیص حروف و اعداد درج شده می تواند به راحتی شماره شاسی را شناسایی کند. این ابزار می تواند حروف و اعداد را با هر فونتی را بخواند، این در حالی است که در صنعت از دو نوع فونت استاندار استفاده می شود.

بررسی شماره شاسی خودرو
بررسی شماره شاسی خودرو

قبل از تشخیص شماره شاسی، نرم افزار شماره ارسالی از ربات و PLC را با رشته ASCII مقایسه می کند و نتیجه بررسی شده را به صورت پاس شذه یا عدم تطابق بر روی شبکه Lan ارسال و در پایگاه داده سرور اصلی خط تولید ذخیره می کند.

در پایان خط تولید، یک اپراتور با استفاده از بارکدخوان متصل به یک سیستم کامپیوتری دیگر برگه کنترلی را به همراه خودرو مورد بررسی قرار می دهد. در صورتی که عدد مورد نظر شماره شاسی تطابق داشت عدد در آنجا در می گردد. اصول کار به این صورت است که بارکدخوان داده های رشته ای ASCII را با مقدار ذخیره شده در پایگاه داده بررسی می کند در صورت تطابق داشتن شماره بر روی شاسی درج می گردد.

نرم افزار بررسی شماره های شاسی خودرو ها
نرم افزار بررسی شماره های شاسی خودرو ها

شرکت نیسان در روز در حدود 2500 دستگاه تولید دارد. این نشان دهنده آن است که روزانه 2500 رکورد اطلاعات در پایگاه داده ذخیره سازی می شود. با توجه به حجم بالای تصاویر هر چند روز یک بار تعدادی از تصاویر قدیمی به طور خودکار حذف می گردد.

2
دیدگاه بگذارید

avatar
1 موضوع دیدگاه ها
1 موضوع پاسخ ها
1 دنبال کننده ها
 
بیشترین دیدگاه واکنش داده شده
داغ ترین موضوعات مورد بحث
2 نویسنده دیدگاه
Farazan Kavoshرضا نویسنده دیدگاه اخیر
  اشتراک  
اطلاع از
رضا
مهمان
رضا

سلام
بسیار جالب بود
فقط میخواستم بدونم از چه فاصله ای می تواند این پردازش را انجام دهد