پردازش تصویر سطح با کمک دوربین های Basler

۱۳۹۶/۰۵/۳

مشتری

شرکت Argutec s.r.o

مکان : جمهوری چک

صنعت : بینایی ماشین

سال اجرای پروژه: 2014

کنترل کیفیت ورقه های فولادی
کنترل کیفیت ورقه های فولادی

کاربرد:

در ورق های گالوانیزه اگرچه دانه های قلع مشخص نیستند، و همچنین قطعه ای است که در زندگی روزمره ما بسیار کاربرد دارد. ماشین بینایی این ورقه ها برای دستگاه های تولید تراسفورماتور و موتورهای الکتریکی استفاده می شود. بسته های ورقه ها پس از کنترل برای هسته ای تراسفورماتورها ذخیره می شوند. این نوع فولاد باید به صورت کامل پردازش شود.به طوری که خواص مغناطیسی در آن از جمله همگنی شار مغناطیسی که برای مصارف قدرت مناسب است. برای تولید با کیفیت بالا احتیاج به کنترل دقیق برای دستیابی به نتایج مطلوب برای تکنیک های تولید لازم است.

درگذشته، برای کنترل کیفیت محصولات از روش کنترل چشمی بهره می‌گرفتند.ولی این روش اشکالات بسیار زیادی داشته است. اپراتور باید خط تولید را کنترل کند و هر کدام از اپراتور ها دارای مقادیر اندازه گیری های متفاوتی برای ارزیابی نقص ها استفاده می کند. همچنین این روش هیچ اطلاعاتی در مورد موقعیت دقیق ایراد عنوان نمی کرد.

آنها به سیستمی احتیاج داشتند که قادر به اسکن کلی سطح باشد و نقاطی که از مواد بیشتری استفاده شده است را تشخیص دهد، با استفاده از این روش هزینه های تولید کاهش می یابد. برای این کار سیستمی که مورد استفاده قرار می گیرد باید موقعیت دقیق نواقص را مشخص نماید.

اما تمام مشکلات به این مسئله ختم نمی شود.سیستمی مورد استفاده باید فرآیند تولید را بهبود بخشد و همچنین باید ادعاهای گارانتی را تضمین نماید. همچنین تمامی اطلاعات باید بر اساس تاریخ ذخیره سازی شود و بر اساس درخواست کاربر سیستم قابل بازیابی باشد.

 

راه‌کار:

در زمینه بینایی ماشین، شرکتی از چک با نام Argutec یک سیستم کنترل سطح را رو نمایی کرد.این یک سیستم نظارتی غیر مستقیم برای ارزیابی نقص های نوارهای فولادی می باشد.هدف این سیستم نظارت همزمان بر کیفیت تولید است و تجزیه و تحلیل و همچنین ذخیره سازی اطلاعات است. سیستم های کنترل سطح نقص ها را مورد ارزیابی قرار می دهد. این سیستم در خط تولید برای کنترل محصول تولید شده قرار گرفته است.

در مرکز این سیستم از چهار دوربین Basler ace و همچنین نور پردازی سفارشی برای ارزیابی نقص های سطح از جانب این شرکت قرار گرفته است. یک سیستم لیزری و دوربین Basler سطح را اندازه گیری می کند. برای این بخش از اندازه گیری از دوربین با وضوح بسیار بالا استفاده شده است همچنین به دلیل سرعت بالا عبور ورقه ها باید از دوربین های سرعت بالا استفاده نمود.

الگوریتم سیستم کنترل کیفیت ورقه های فولادی
الگوریتم سیستم کنترل کیفیت ورقه های فولادی

همانطور که در شکل بالا نمایش داده است یک دوربین Basler ace در بالا و کناره ها مشاهده می شود دوربین ها در جاهایی نصب شداند که  امکان وجود نقص بیشتر می باشد.

سیستم برای ورقه های با عرض حداکثر 1050 میلی‌متر طراحی شده است و همچنین حداکثر سرعت سیستم برابر با 30 متر بر دقیقه است.

حداقل اندازه نقص قابل تشخیص برای سیستم 1 در 1 میلی‌متر است و همچنین خط و خش ها را با طول 1 میلیمتر را تشخیص می دهد

برنامه اصلی این سیستم توسط Microsoft .Net C# نوشته شده است و این با توجه به Basler Paylon ارتباط خوبی را بر قرار نموده است و قدرت تصمیم گیری برای نتایج نقص ها را بهتر نموده است

 

تکنولوژی های به کار رفته

Basler ac2500gc

Basler ac2500gm

 

اطلاعات بیشتر در سایت توسعه دهنده

www.argutec.eu

 

برای دانلود مقاله می توانید اینجا کلیک نمایید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از