بررسی طیف گسترده از قطعات پلاستیکی

۱۳۹۶/۰۳/۸

معرفی:

شرکت RNA تصمیم به طراحی سیستم کاملاً خودکار لیزری و پردازش تصویر طیف وسیعی از قطعات پلاستیکی بنا به سفارشی را گرفت. اندازه‌گیری قطر سوراخ ایجادشده توسط دریل از ۱۵um تا ۵۰um.

در سیستم یک خوراک دهنده لرزشی کاسه‌ای، پردازش تصویر جهت راهنمای ربات، استفاده از سیستم Walking Beam برای انتقال قطعه، سیستم لیزر، ایستگاه‌های پردازش تصویر و کنترل سیستم در نظر گرفته‌شده است. این پروژه برای شرکتی درزمینه آشکارساز گازها در صنعت معدن به‌کار گرفته‌شده است.

چالش‌ها:

–          ارائه خدمات یکسان با انعطاف بالا برای تمامی اجزاء (۱۱ قطعه متفاوت)

–          قابلیت تغییر سریع در تنظیمات برنامه جهت تعویض قطعات متفاوت

–          ارائه کنترل کیفت ۱۰۰% از سوراخ ورودی و خروجی قطعه

راه‌حل:

تصویر زیر نمایانگر هر بخش از سیستم با جزئیات است. این سیستم با بهره‌گیری از یک لیزر در ایستگاه سوراخ‌ها و پردازش تصویر با استفاده از سه دوربین در ایستگاه‌های بعدی دقت بررسی را بالابرده است.

بلوک دیاگرام سیستم بینایی ماشین
بلوک دیاگرام سیستم بینایی ماشین

در ابتدای پردازش قطعات با استفاده از نوار نقاله از خوراک دهنده به بخش دوربین هدایت‌کننده ربات وارد می‌شود. سپس ربات قطعه را برداشته و در جهت صحیح در بخش سیستم انتقال‌دهنده Walking Beam قرار می‌دهد.

با استفاده از سیستم Walking Beam قطعه توسط Gripper گرفته‌شده و بالابرده می‌شود و در مرحله برسی لیزری سوراخ‌ها قرار می‌دهد. در این بخش با استفاده از اندازه‌گیری لیزری سایز دهانه‌ها مورداندازه‌گیری قرار می‌گیرد.

سیستم لیزری بهره گرفته‌شده از تکنولوژی ES است که دارای دقت و سرعت بسیار بالا می‌باشد و تجربه بسیار زیادی درزمینه جوشکاری و علامت‌گذاری دارد. پس‌ازاینکه عملیات پردازش با استفاده از لیزر تمام شد مجدداً قطعه توسط سیستم انتقال برداشته‌شده و سپس در مرحله بعد که اولین بخش پردازش تصویر است قرار می‌دهد.

دستگاه بینایی ماشین با طیف گسترده ای از قطعات پلاستیکی
دستگاه بینایی ماشین با طیف گسترده ای از قطعات پلاستیکی

سیستم بینایی ماشین در ۳ بخش تعریف‌شده که با استفاده از ۳ دوربین عملیات‌هایی همچون بررسی جای سوراخ‌ها بر روی قطعه، اندازه‌گیری سوراخ ورودی و اندازه‌گیری سوراخ خروجی قطعه انجام می‌شود درصورتی‌که پردازش‌های انجام‌شده خطایی را مشاهده کنند آنها از دور خارج می‌شوند و درصورتی‌که قطعه ازنظر پردازش تصویر سالم باشد به بخش خروجی قطعات سالم منتقل‌شده و به بخش بسته‌بندی که از دستگاه جدا است منتقل می‌شود و از هر ۱۰۰۰ قطعه ۱ قطعه را برای نمونه جدا می‌کند.

سیستم بسیار منعطف بوده و قابلیت قرارگیری ۱۱ نمونه قطعه متفاوت را دارد. خوراک دهنده کاسه‌ای به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که به‌راحتی برای قطعات متفاوت تغییر می‌کند. در ابتدا تمامی پارامترهای هر قطعه به‌صورت بارکد تعریف‌شده است. با اسکن کردن بارکد تمامی اطلاعات قطعه موردنظر به کامپیوتر و برنامه منتقل می‌شود سپس اپراتور باید تمامی قطعات موردنظر را تعویض نماید. درصورتی‌که بخشی از دستگاه صحیح بسته نشده باشد سیستم اعلام خطا می‌کند. تعویض قطعه بسیار کار ساده و زمان کمی را به خود اختصاص می‌دهد و همچنین این قضیه باعث می‌شود که خطای انسانی کم شود. کل زمانی که برای تغییر قطعات پلاستیکی استفاده می‌شود در حدود ۵ دقیقه می‌باشد.

می‌توانید مقاله را از اینجا دانلود کنید: بررسی طیف گسترده از قطعات پلاستیکی

0 0 vote
Article Rating
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments