بازرسی چاپ بسته‌بندی قرص توسط دوربین‌های سرعت‌بالا

۱۳۹۶/۰۲/۲۶

طراحی این سیستم باید به گونه‌ای باشد که چاپ روی بسته‌بندی قرص قرائت شود و با الگوی صحیح مقایسه شود. سیستم باید مکان چاپ روی بسته را جستجو و همزمان مقایسه نماید درعین‌حال باید در هر دقیقه ۱۲۰ عدد بسته را بررسی کند. سیستم بازرسی باید کاملاً اتوماتیک و قابلیت پیکربندی کاربرپسند و ارائه آمار بازرسی‌های انجام‌شده را داشته باشد.

راه‌حل:

راه‌حل این بود که با استفاده از یک سیستم نورپردازی یکپارچه پیشرفته و دوربین مناسب اسکن بتوان نواقص چاپ روی بسته‌بندی قرص را تشخیص داد. درنهایت سیستم تشکیل شد از یک نور سفارشی‌سازی شده، دوربین Basler، PLC و یک کامپیوتر. سیستم با توجه به چاپ بر روی فویل آلومینیومی اطلاعاتی همچون: کیفیت چاپ، بررسی بارکد، تاریخ انقضا، نام دارو و کد کارخانه را موردبررسی قرار می‌دهد. تمام ارزیابی‌های سیستم بر اساس اطلاعات واردشده از جانب اپراتورها می‌باشد. توان پردازش دستگاه ۱۲۰ بسته قرص ۱۰ تایی در دقیقه می‌باشد، به‌صورتی که اپراتور می‌تواند به‌راحتی گزارش آنلاین هر بسته را با بررسی انجام‌شده را بر روی صفحه‌نمایش ببیند.

دستگاه کنترل بسته بندی قرص
دستگاه کنترل بسته بندی قرص

این سیستم بینایی ماشین بر روی یک بخش از نوار نقاله خط تولید نصب‌شده است، پرینتر موردنظر حروف و اعداد زیادی را بر روی فویل آلومینیومی چاپ می‌کند. کامپیوتر با یک PLC از شرکت Siemens در ارتباط است، خطوط دیجیتالی سیستم توسط PLC کنترل می‌شود، ازجمله تحریک سیستم نورپردازی، تحریک سیگنال تصویربرداری دوربین و دریافت اطلاعات سنسورها و کلیدهای اپراتوری. دوربین از طریق ارتباط FireWire (IEEE 1394) به کامپیوتر متصل شده است. لنز به‌کاررفته در این سیستم از نوع لنزهای Fixed Focus از شرکت Schneider Kreuznach می‌باشد. جهت تولید نور مناسب از LED های منحصربه‌فرد یکسان در یک مخروط استفاده‌شده است که به‌اصطلاح Doom Light (نور گنبدی) گویند استفاده‌شده است، خاصیت این نور به‌گونه‌ای است که تشعشات نوری به‌صورت پراکنده می‌باشد و امکان بازرسی بر روی سطح براق فویل آلومینیوم را ساده می‌نماید.

نرم افزار کنترل بسته بندی قرص ها
نرم افزار کنترل بسته بندی قرص ها

نرم‌افزار پردازش تصویر به‌کاررفته در این دستگاه LabVIEW به همراه ماژول‌های NI Vision Development و NI Vision Acquisition است. پردازش تصویر باید بر اساس الگوی مشخص باشد، زیرا متن‌ها همیشه باکیفیت موردنظر چاپ نخواهد شد و نمی‌توان از تکنولوژی OCR برای بررسی آنها استفاده کرد و همچنین بسته امکان دارد به خاطر دما و شرایط محیطی تغییر شکل داشته باشد و اندازه متن‌ها متفاوت شود و این در سایز کوچک بسته‌بندی قرص‌ها و تراکم زیاد حروف و اعداد بر روی آن پردازش را دشوار می‌کند. این مشکل با استفاده از دوربین باکیفیت تصویر (Resolution) بالا و همچنین الگوریتم‌های به‌کار گرفته‌شده در ماژول NI Vision Development از نرم‌افزار LabVIEW قابل‌حل شدن است. این کاملاً واضح است که توانایی و سرعت پردازش تصویر به تعداد پارامترهای مورد بازرسی تعیین‌شده در سیستم مربوط است.

دوربین باسلر
دوربین باسلر

می‌توانید مقاله را از اینجا دانلود کنید : کنترل بسته بندی قرص

منبع: baslerweb.com

0 0 vote
Article Rating
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments