کنترل کیفیت خط تولید انواع پارچه

۱۳۹۷/۰۱/۱۴

با توجه به تنوع محصولات و رقابت با سایر تولید کنندگان پارچه امر کنترل کیفیت پارچه نکته بسیار مهم و قابل تامل می باشد.

دستگاه کنترل کیفیت پارچه
دستگاه کنترل کیفیت پارچه

چالش دستگاه کنترل کیفیت پارچه

کنترل کیفیت بر اساس نوع نخ، الگوی پارچه و یا آلودگی می باشد، تمامی این موارد برای کنترل بافت پارچه به صورت خودکار اضافه گردیده شده است تا نقص و اختلاف تغییرات را بتوان تشخیص داد. به عنوان مثال شرکت بریتانیایی Shelton Machines Limited یک سیستم کنترل کیفی پارچه لباس های ورزشی و ضد آب که در سال حدود 6000 نوع محصول را تولید می کند را ارائه کرد. این مواد به طور عمده از سه لایه تشکیل شده است، لایه بیرونی پارچه بافته شده با یک غشاء PTFE و یک لایه داخلی. با ترکیبی از این سه لایه، همراه با رنگ های متفاوت، حالت های مختلف و غیره 6000 نوع محصول مختلف را ارائه می دهد.

کنترل کیفت این تعداد از محصولات به صورت دستی کار غیر ممکنی است و همچنین برای دستیابی به محصولات با کیفیت بالا باید کنترل کیفی صورت گیرد.

این قابلیت وجود دارد که هر نوع پارچه لمینت در سیستم بازرسی باید آموزش دیده شود. در این دستگاه نرم افزار به این صورت طراحی شده است که به صورت خودکار محصولات جدید را آموزش می بیند، به این شکل که اگر برای اولین بار با محصول جدید مواجه شود متوجه می شود که در پایگاه داده اش وجود ندارد و سپس آموزش خودکار را آغاز می کند.

دستگاه کنترل کیفیت پارچه

اولین مکانی که ممکن است بینایی ماشین مورد استفاده قرار گیرد در جایی است که پارچه در حال تولید شدن است به این معنی که با ماشین بافندگی ترکیب شود. ممکن است در هر سیستم 200 تا 400 یا بیشتر دستگاه وجود داشته باشد، از نظر هزینه سخت افزاری ممکن است بسیار کم باشد.

تصویر برداری با استفاده از دوربین نصب شده بر روی دستگاه به علت لرزش بسیار کار دشواری است که بر اساس نرم افزار آن این مشکل تا حد خیلی زیادی بر طرف شده است.

جایگزین برای دوربین های نصب شده بر روی پارچه، یک واحد مستقل کنترل کیفی است که جزو یکی از گزینه های رایج تر است. به طور خاص در تولید پارچه می توان نقص ها را برطف نمود، بنابراین پارچه خام می تواند به طور بالقوه با سرعت بالا به صورت آفلاین اجرا شود.

دستگاه کنترل کیفیت پارچه با 5 تا 6 تنظیم مختلف نور
دستگاه کنترل کیفیت پارچه با 5 تا 6 تنظیم مختلف نور

با توجه به نوع پارچه 5 تا 6 نوع نور پردازی متفاوت وجود دارد که در هنگام پردازش تغییر داده می شود. سیستم نور های به کار گرفته شده از دسته بندی نور پردازی بسیار روشن، نور پردازی با زاویه کم و نورهای انعکاسی می باشد.

پارچه قبل از پردازش تصویر
پارچه قبل از پردازش تصویر
پردازش عیوب پارچه و نتیجه گیری
پردازش عیوب پارچه و نتیجه گیری

منبع : www.imveurope.com

0 0 vote
Article Rating
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments